2008/09 Fixtures - Results - Scorers


Plaister Autos Wiltshire League - Premier Division


Final league postion 13 - P32. W9. D5. L18. F44. A94. GD -50. Pts31*

* point deducted for late match postponement


Sa 16 August:  Home to Westbury United (postponed due to Southbrook fire)


Tu 19 August:  New College  7 - 0   Westside

O'Shea,Hills,Kent,D Sly,Warne,Gascoigne,Conn,Doyle,Wareham,Moore,webb (subs:Cooper,M Bott)


Sa 23 August:  Bromham  9 - 0  Westside

Hills,Wareham,Conn,B Sly,D Sly,Lodge,Cooper,Endicott,Gascoigne,Allen (subs: Wilkins,M Bott,Wright)


Tu 26 August:  Westside 1 - 4 Purton (played at Purton due to Southbrook fire)

        (Allen)

Hills,Wareham,Warne,Conn,Kent,D Bott,Cooper,B Sly,Moore,Allen,Gascoigne (subs: M Bott,Kimber)


Sa 30 August: Marlborough Town 1 - 2  Westside 

(Allen 2)

Goodenough,D Sly,D Bott,B Sly,Kent,Webb,Cooper,Doyle,Moore,Allen,Gascoigne (subs: M Bott,Lodge)


Sa 6 September: Away to Melksham Town (postponed due to waterlogged pitch)


Sa 13 September: Home to Calne Town (postponed due to Southbrook fire)


Sa 20 September: Shrewton United  3 - 0  Westside

Hills,D Sly,D Bott,Kent,Wareham,B Sly,Endicott,Conn,Gascoigne,Moore,M Bott (subs:Webb,Cooper,Lodge)


Sa 27 September: Wroughton 1 - 0  Westside

Hills,D Sly,Kent,Conn,Lodge,Endicott,Wareham,B Sly,Gascoigne,Allen,Webb (subs:Cooper,Moore)


Sa 4 October: Away to Warminster (postponed due to late notice player unavailability)


Sa 11 October: Westside 0 - 8  New College  (Wiltshire County Senior Cup)


Sa 18 October: Warminster Town 2 - 4  Westside

(Wright 2, Gascoigne, Moulder)

Hills,Kent,Conn,Lodge,Caven,Wareham,endicott,Duckers,Wright,Moulder,Gascoigne (sub:Wilkins)


Sa 25 October: Westbury United 1 - 1  Westside

(Duckers)

Hills,Kent,Conn,Lodge,Caven,Duckers,Endicott,Gascoigne,Savory,Moulder,Wareham (subs:Doyle,Howard,Wright)


Sa 1 November: Away to FC Chippenham Youth (postponed due to waterlogged pitch)


Sa 8 November: Calne Town 7 - 0 Westside

Hills,Conn,Warne,Caven,Gillett,Duckers,Endicott,Howard,Moulder,Wright,Wareham (subs:D Sly,Webb,Carter)


Sa 15 November: Away to Devizes Town (postponed due to waterlogged pitch)


Sa 22 November: Melksham Town 6 - 0 Westside

Banda,Conn,Warne,Kent,Cross,Duckers,Endicott,Moulder,Wright,Howard,Wareham (subs: Gascoigne,Savory,Doyle)


Sa 29 November: Purton 6 - 0 Westside

Banda,Kent,Conn,Cross,Caven,duckers,Otunnu,Doyle,Howard,Wright,Savory (subs:Hills,Knowles,Gascoigne)


Sa 6 December: Away to FC Chippenham Youth (postponed due to waterlogged pitch)


Sa 13 December: No fixture


Sa 20 December: Devizes Town 4 - 2  Westside

             (Gascoigne 2)

Banda,Carter,Conn,Gillett,Wilkins,Doyle,Otunnu,Warne,Cross,Wright,Gascoigne (subs: none)


Sa 3 January: Away to Corsham Town (postponed due to frozen pitch)


Sa 10 January: Home to Bromham (postponed due to frozen pitch)


Sa 17 January: Westside 4 - 2  Warminster Town

        (Wareham, Wright, Kent 2)

Banda,Kent,Conn,Caven,Gillett,Doyle,Wareham,Morris,Cross,Moulder,Gascoigne (subs:Wright,Hills,Warne)


Sa 24 January: Westside 3 - 5  Bradford Town  (1st Round Corsham Print Senior Cup)

        (Doyle, Wright, Morris)


Sa 31 January: Away to Trowbridge Town (postponed due to waterlogged pitch)


Sa 7 February: Away to Bradford Town (postponed due to waterlogged pitch)


Sa 14 February: Home to Melksham Town (postponed due to waterlogged pitch)


Sa 21 February: Home to Marlborough Town (postponed due to waterlogged pitch)


Sa 28 February:  Westside 2 - 0 Bromham 

          (Wright, Morris)

 

Banda,Kent,Conn,Caven,Gillett,Doyle,Wareham,Morris,Wright,Howard,Hills (subs: Gascoigne,Knowles,Cross)


Sa 7 March: Westside 1 - 5 Westbury United

                    (Wareham)

Banda,Kent,Conn,Caven,Gillett,Doyle,Morris,Wareham,Cross,Wright,Gascoigne (subs:Knowles,Otunnu,Hills)


Sa 14 March: Westside 0 - 1 Melskham Town

Banda,Kent,Knowles,Caven,Gillett,Doyle,Wareham,Carter,Cross,Morris,Hills (subs: Conn,Wright,Gascoigne)


Sa 21 March: Westside 1 - 2 Devizes Town

      (Caven)

Banda,Kent,Knowles,Caven,Gillett,Doyle,Wareham,Morris,Cross,Wright,Conn (subs: Hills,Gascoigne,Radbone)


Sa 28 March: Westside 2 - 2 Bradford Town 

      (Wareham, Wright)

Banda,Kent,Knowles,Caven,Gillett,Doyle,Wareham,Carter,Wright,Gascoigne (subs:Otunnu,Hills,Conn)


Tu 31 March: Westside 0 - 1 New College 

Banda,Kent,Conn,Caven,Knowles,Doyle,Morris,Otunnu,Moulder,Wright,Gascoigne (subs: Warne,Hills)


Sa  4 April:  Westside 1 - 0 Corsham Town 

    (Baker)

Banda,Kent,Conn,Knowles,Caven,Doyle,Morris,Warne,Gascoigne,Wright,Hills (sub:Baker)


Tu   7 April:  Westside 1 - 5 Wroughton 

     (Carter)

Banda,Conn,kent,Caven,Knowles,Doyle,Warne,Cater,Morris,Moulder,Cutting (subs: Wareham,Wright)


Sa 11 April:  Westside 4 - 4 Shrewton United 

    (Wright 3, Hills)

Banda,Hills,Conn,Caven,Carter,Doyle,Wareham,Baker,Morris,Wright,Gascoigne (subs:Warne,Young)


Tu  14 April: Westside 3 - 1 Pewsey Vale

    (Doyle 2, Gascoigne)

Banda,Kent,Conn,Caven,Knowles,Doyle,Morris,Otunnu,Gascoigne,Wright,Hills (sub: Warne)


Sa 18 April:  Westside 0 - 1  Marlborough Town

Banda,Kent,Conn,Caven,Knowles,Doyle,Baker,otunnu,Morris,Wright,Hills (subs:Gascoigne,Cross,Gillet)


Tu 21 April:  FC Chippenham Youth 5 - 1 Westside

(Wright)

Hills,Conn,Doyle,Caven,Wareham,Moulder,Savory,Morris,Cross,Wright,Gascoigne (sub:Warne)


Th 23 April: Pewsey Vale  0 - 0  Westside

Hills,Kent,Conn,Caven,Morris,Doyle,Savory,Gascoigne,Cross,Wright,Young (sub:Wareham)


Sa 25 April:  No fixture (Due to Bradford town appearing in Cup Final)


Tu 28 April:  Corsham Town 2 -3  Westside

    (Wright,Doyle,Morris)

Banda,Kent,Conn,Caven,Morris,Doyle,Savory,Gascoigne,Cross,Wright,Hills (subs:Moulder,Otunnu,Young)


Th 30 April: Bradford Town 5 - 1eWestside

    (Moulder)

Hills,Wareham,Conn,Moulder,Morris,Doyle,Savory,Warne,Atkin,Wright,Gascoigne (subs:Young,Owen)


Sa 2 May:    Westside  2 - 3  Trowbridge Town

   (Wareham,Wright pen)

Banda,Kent,Conn,Otunnu,Knowles,Doyle,Warne,Wareham,Savory,Wright,Gascoigne (subs:Young,Vaen,Cross)


Tu 5 May:    Westside 2 - 2 Calne Town

   (Savory, Moulder)

Wright,Kent,Cross,Howard,Moulder,doyle,Warne,Baker,Atkn,Savory,Gascoigne (sub:Radbone)


Th 7 May:    Westside 4 - 1 FC Chippenham Youth

   (Wareham,Wright 3 (1 pen))

Banda,Kent,Cross,Howard,Knowles,Doyle,Savory,Caven,Atkin,Wright,Wareham (subs:Otunnu,Gascoigne)


Sa 9 May:   Trowbridge Town 0 - 2  Westside

        (Morris,Caven)

Banda,Kent,Cross,Howard,Knowles,Doyle,Otunnu,Caven,Savory,Morris,Wareham (subs:Hills,Gascoigne,Conn)


Goalscorers:

15 - Jimmy Wright (1 cup)

  5 - Luke Wareham

  4 - Chris Doyle (1 cup), Ashley Gascoigne, Gareth Morris

  3 - Gavin Allen, Mark Moulder

  2 - Craig Kent, Ryan Caven

  1 - Jamie Baker, Dennis Carter, Jack Duckers, Leon Hills, Wayne Savory


Appearances:

  30 - Alex Conn (3 sub)

  28 - Ashley Gascoigne (8 sub)

  26 - Craig Kent, Jimmy Wright (5 sub)

  24 - Chris Doyle (2 sub), Leon Hills (7 sub), Luke Wareham (2 sub)

  22 - Ryan Caven ( 1 sub)

  19 - Martin Banda

  17 - Venroy Cross (3 sub), Gareth Morris

  15 - Andy Warne (5 sub)

  13 - Richard Knowles (3 sub)

  11 - Mark Moulder (1 sub), Fran Otunnu (4 sub), Wayne Savory (1 sub)

   9 - Paul Gillett (1 sub)

   8 - Chris Howard (1 sub)

   7 - Craig Endicott

   6 -  Dennis Carter (1 sub), Stefan Cooper (3 sub), Alix Lodge (2 sub), Sam Moore (1 sub), Dan Sly (1 sub)

   5 -  Michael Bott, (4 sub), Jack Duckers, Billy Sly, John Webb (2 sub), John Young (4 sub)

   4 - Gavin Allen, Jake Wilkins (3 sub)

   3 - Dan Atkin, Jamie Baker, David Bott Jnr

   2 - Barry Radbone (1 sub)

   1 - Tom Cutting, Dan Goodenough, Dan Kimber (1 sub), Declan O'Shea, Irfon Owen (1 sub)


 Player awards:

Players' player of the season - Ryan Caven

Manager's player of the season - Alex Conn

Golden Boot - Jimmy Wright


Manager: Dave Bott (until 11 October), Dennis Carter (from 12 October)

 Assistant: Tony Conn